facebook
PROSIMY O PRZEKAZANIE 1% PODATKU DOCHODOWEGO NASZEJ SZKOLE! Zebrane fundusze przeznaczamy na zakup sprzętu komputerowego, książek, tablic multimedialnych i innych pomocy dydaktycznych. Więcej informacji w Ogłoszeniach. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE NASZEJ SZKOŁY!

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Rejtana

Nasza szkoła

« Powrót

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości.

 

’’Żeby Polska, żeby Polska!’’

’’Żeby Polska, była Polską!’’

Był taki bolesny okres w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Rosja, Prusy i Austria podzielili między siebie polską ziemię, a Polakom chcieli narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię.

Nasz naród dzielnie stawał w obronie najcenniejszych wartości i nigdy się nie poddawał. Gdy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, ożywiły się nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości. Społeczeństwo polskie przeżywając olbrzymią tragedię, podzielone zostało na dwa wojujące obozy i zmuszone do bratobójczej walki. Żołnierze legionowi pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa do Królestwa aby walczyć z Rosjanami. 11 XI 1918 roku Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa przejął władzę w odrodzonej Polsce i rozpoczął odbudowywanie państwa polskiego. Polska była krajem niepodległym. Cały naród ogarnęła radość, spełniły się marzenia pokoleń.

            ’’Żeby Polska, żeby Polska!’’

           ’’Żeby Polska, była Polską!’’  – uroczystą akademię z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła uczennica kl. IV Dominika Czerkowicz, przypominając pieśń o  historii naszego narodu. Przez 123 lata niewoli walczyły o nią całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania tradycji oraz honorowania  bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej. Konferansjerzy Aleksandra Łyszczarz i Marcel Halko zaprezentowali bolesne karty naszego narodu w postaci symbolicznych przystanków.  Była to wspaniała lekcja historii, pełna podsumowań i refleksji. Nie zabrakło również przepięknych utworów poetyckich np. ’’Święta miłości kochanej ojczyzny’’ I. Krasickiego , ‘’’Moja piosnka II’’ C. K. Norwida itp. Chór przypomniał ’’Warszawiankę’’, ’’Rotę’’, pieśń legionistów ’’My pierwsza brygada’’. O godzinie 1111 cała społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję ogólnopolską i zaśpiewała hymn ’’Mazurek Dąbrowskiego’’. Na zakończenie akademii wystąpiła Zuzanna Rak, która zaśpiewała piosenkę ‘’’Ja to mam szczęście’’ oraz uczniowie klasy I zaprezentowali polonez.  My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość.