facebook

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Rejtana

Nasza szkoła

« Powrót

Narodowe Święto Niepodległości

 Narodowe Święto Niepodległości

oraz

akcja ,,Szkoła do hymnu’’

 

Był taki bolesny okres w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość. Zaborcy - trzy mocarstwa: Rosja, Prusy i Austria podzielili między siebie polską ziemię, a Polakom chcieli narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię.

Nasz naród dzielnie stawał w obronie najcenniejszych wartości i nigdy się nie poddawał. Gdy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, ożywiły się nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości. Społeczeństwo polskie przeżywając olbrzymią tragedię, podzielone zostało na dwa wojujące obozy i zmuszone do bratobójczej walki. Żołnierze legionowi pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa do Królestwa aby walczyć
z Rosjanami. 11 XI 1918 roku Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa przejął władzę
w odrodzonej Polsce i rozpoczął odbudowywanie państwa polskiego. Polska była krajem niepodległym. Cały naród ogarnęła radość, spełniły się marzenia pokoleń.

           

W dniu 8 listopada 2019 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Przez 123 lata niewoli walczyły o nią całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania tradycji oraz honorowania  bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej. Konferansjerzy zaprezentowali bolesne karty naszego narodu… Była to wspaniała lekcja historii, pełna podsumowań i refleksji. Nie zabrakło również przepięknych utworów poetyckich np. ,,Ojczyzna’’, ,,Litwo’’ -  fragmentów ,,Pana Tadeusza’’ Adama Mickiewicza oraz wzruszającej sceny pożegnania żołnierza przez matkę i dziewczynę. Chór przypomniał ,,Piechotę’’ oraz  pieśń legionistów ,,My pierwsza brygada’’. O symbolicznej godzinie 1111 cała społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję ogólnopolską i zaśpiewała hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego’’. Na zakończenie akademii wystąpili uczniowie kl. II, którzy zaśpiewali piosenkę ,,Jesteśmy Polką i Polakiem’’. 

My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość.

 

,,Więc o przyszłość walczmy społem pod sztandarem z Orłem Białym

Tylko pracą i nauką przysporzymy Polsce chwały.’’

 

Opracowała: Maria Kozioł