facebook

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Rejtana

Nasza szkoła

« Powrót

Akademia

29  kwietnia 2022 r.  odbyła sie uroczysta akademia z okazji  Dnia Flagi, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i święta Patrona Szkoły. Przedszkolaki pod kierunkiem Pani Anety Stusowkiej zaprezentowały się w przepięknym występie. O doniosłości chwili świadczył taniec „Krakowiak” oraz śpiew i recytacja wiersza. W stworzeniu niesamowitego klimatu pomogły stroje dziewczynek ubranych w stroje krakowskie  oraz postawa młodych wykonawców dumnie trzymających biało-czerwoną flagę.

Następnie uczniowie z kl. VI- VIII pod kierunkiem pani Anny Data i Moniki Dąbrowskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny, który przedstawiał historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie, a drugiej na świecie. Wspomniane były najważniejsze wydarzenia poprzedzające uchwalenie Konstytucji, twórcy Konstytucji oraz postanowienia obrad Sejmu Czteroletniego. Przypomniano, czym była i co dla Rzeczpospolitej oznaczała Ustawa Zasadnicza z 1791r., a także czym powinna być dla nas, współcześnie kształtujących Polskę. Na zakończenie przypomniano życiorys Patrona Szkoły Tadeusza Rejtana i odśpiewano hymn Szkoły.  W ten sposób uczniowie przybliżyli zebranym tło historyczne majowych świąt. Uroczysty charakter akademii podkreśliły hymn państwowy oraz pieśni patriotyczne. 

Całość dopełniły kostiumy i scenografia nawiązująca tematycznie do przekazywanych treści. Była to piękna i mądra lekcja historii, która na pewno trafiła nie tylko do wielu umysłów, ale i serc młodych Polaków.